מפגשזמר
ברוך הבא
התחברות / הרשמה

שיר עד - כנרת - אלכסנדר פן | מרדכי זעירא | בביצוע יוסף שפינדל (מנור) – Kinneret

תודה! אתה מוזמן לשתף את הסרטון עם חבריך!

URL

לא אהבת את הסרטון הזה. תודה על שהבעת את דעתך!

URL


נוסף לפני מאת Admin בתוך
119 צפיות

תיאור

מילים: אלכסנדר פן (1972-1906) |
לחן: מרדכי זעירא (1968-1905) |
ביצוע: יוסף שפינדל (מנור) (1994-1911) |
ליווי בפסנתר: פרסי קאהן (Percy Kahn) (1966-1880) |

שנת כתיבה והלחנה: 1930 | שנת הקלטה: 1934.

"שיר עד" - העמותה למורשת הזמר העברי - Shir Ad.

את השיר "כנרת" חיברו אלכסנדר פן ומרדכי זעירא בשנת 1930, למחזה של תיאטרון "המטאטא". על הבמה שרה אותו לראשונה השחקנית ניורה שיין-רודנסקי (1992-1902).

השיר הוקלט לראשונה בלונדון בשנת 1934 על-ידי יוסף שפינדל (מנור). הוא נדפס שוב ונוקה מרעשים בתקליטור "למה עזבתיני - יוסף מנור שפינדל", בהפקת העמותה למורשת הזמר העברי, 2008, ומובא כאן.

על נסיבות הקלטת השיר "כנרת" ושיריו האחרים של שפינדל, מספר חוקר הזמר העברי, אליהו הכהן (מתוך התקליטור "למה עזבתיני - יוסף מנור שפינדל"):
תנועת הנוער הציונית "הבונים" ביקשה להכין מופע של "ערב ארץ-ישראלי" בסניפיה שברחבי אנגליה, כדי לעודד בני נוער יהודיים לעלות לארץ.
במסגרת התוכנית, התכוונו המפיקים, בין היתר, להקרין סדרת צילומים של נופי הארץ וברקע להשמיע שירים עבריים, המושרים ביישוב היהודי בארץ.
באותן שנים כמעט שלא היו בנמצא תקליטים של שירי ארץ-ישראל. לפיכך החליטו אנשי הנהגת "הבונים" ליזום מבצע של הקלטת שירים עבריים מפי סטודנטים יהודיים הלומדים באנגליה.
מזכיר אגודת הסטודנטים הארץ-ישראליים בלונדון, יוסף שפינדל, נתבקש לבחור מבין הסטודנטים מועמדים לביצוע השירים להקלטות, אך כולם המליצו על שפינדל עצמו, הסטודנט למשפטים שיצאו לו מוניטין כחובב זמר.
שפינדל ליקט כעשרה שירים ארץ-ישראליים והשמיעם בפני Percy Kahn, שהיה הממונה המוזיקלי על ההפקה מטעם חברת ההקלטה הבריטית, HMV - His Masters Voice. קאהן התלהב מאד מהשירים בביצועו של שפינדל, ובחר ללוות אותו בהקלטות בעצמו, בצלילי פסנתר רוגעים, שהלמו את רוח השירים.
מבין השירים שהוקלטו נבחרו שבעה, שהופיעו על גבי שלושה תקליטורים: "שכב בני, שכב במנוחה", "כנרת", "ואולי", "אליהו הנביא", "רחל עמדה על העין", "הו, ערש מולדת", ו"שיר הרועה" ("למה עזבתיני").
שלושת התקליטורים זכו להצלחה כבירה. בעקבות ההקלטה נודע השיר "ואולי" בכל רחבי העולם היהודי, הושמע בבתי כנסת בתום התפילות, והוקלט בפי חזנים וזמרים יהודיים נודעים. השירים בקעו מכל גרמופון ברחבי הארץ, ובחנויות התקליטים הספורות שהיו אז בתל-אביב, אזל מלאי התקליטים מדי מספר חודשים.
כעבור חודשים אחדים, בתחילת 1935, הוזמן שפינדל פעם נוספת לאולפן חברת HMV כדי להקליט ארבע שירים עבריים נוספים, בליווי הפסנתרן, מאיר רוזנשטיין: "יד ענוגה", "למולדתי" ("פקד ה'"), "אגדה" ("על שפת ים כנרת", ו"אם איד כמו סלע".
אחדים ממלחיני השירים ביקרו את הביצוע המוקלט של שפינדל לשיריהם. יהודה שרת טען, כי שפינדל שיבש את לחן "ואולי". מרדכי זעירא קבל על עיוות לחני השירים "כנרת" ו"למולדתי".
עם זאת, בקרב הציבור הארץ-ישראלי, היתה התלהבות גורפת מביצועיו של שפינדל.
כשפתח שירות השידור המנדטורי, "קול ירושלים", את שידוריו בשנת 1936, בקע קולו של שפינדל ממכשירי הרדיו בשעות המעטות שהוקצו לשירים עבריים. מאוחר יותר, בעשור של 1940, גברה תדירות השמעת השירים בעקבות פניות של מאזינים להשמיעם בתכניות כבקשתך.
שפינדל היה בינתיים לעורך דין, ומאז שלהי העשור של 1930 חדל לשיר ולהופיע, חרף בקשות חוזרות של מעריציו. "אינני מבקש להיות הזמר הטוב ביותר בין עורכי-הדין ועורך-הדין הטוב ביותר בין הזמרים". כך הגדיר שפינדל את רחשי ליבו.

ביצועים נוספים לשיר, נמצאים גם הם בערוץ יוטיוב זה של עמותת "שיר עד", בפלייליסט "מרדכי זעירא", מפי:
הדסה סיגלוב (נ' 1929);
אסנת פז (נ' 1938);
עוזי מאירי.

כנרת כנרת, אלייך
נמשכת כל נפש מאז.
כל קסם מולדת מימיך
יפיקו בלילה כרז.

סודות הימים שנגוזו
ברטט הגל השלו
אלייך בנייך יחרוזו
מיטב מנגינה שבלב.

כנרת, כנרת, כנרת,
זיו קסם בחול המדבר.
איתך מן הגוף נעקרת
צפורן יאוש האכזר.

עת נחש יזרים הירח,
ענן יתבוסס בחלב.
תוך בכי קופץ ושמח
בתהום החזה הלבב.

ידעתי השחר יופיע
לשפוך את אורו בשדות,
מתלם ל תלם יניע
בקצב צילצול מחרשות.

ידעתי מבוקר עד ערב,
הזיע הגוף לא יחדל,
והלאה, והלאה בלי הרף
אמשוך בריתמות העמל.

כי רב עוד, כי רב עוד היגע
בשדות השרב הלוחך.
רק כח אחליפה, רק רגע
אנוח והלאה אלך.

בדרך זו, או אחרת,
ואם אכשל לזמנים -
אלייך, אלייך, כנרת,
אבוא לחדש עלומים.

בתוהו דממה השוררת
תמיד קריאתי תרחף:
כנרת, כנרת, כנרת,
אימצי את הבן העייף.

עריכה: אתי ירוחמי.

פרסם את תגובתך

תגובות

אין תגובות עדיין. אתה יכול להיות הראשון שיגיב.
RSS