מפגשזמר
ברוך הבא
התחברות / הרשמה

שיר עד - החמור הקטן - מילים: יהודית סלע-וינר | לחן: יקותיאל שור | ביצוע: ילדי בה"ס המשותף בעמק-הירדן

תודה! אתה מוזמן לשתף את הסרטון עם חבריך!

URL

לא אהבת את הסרטון הזה. תודה על שהבעת את דעתך!

URL


נוסף לפני מאת Admin בתוך
147 צפיות

תיאור

מילים: יהודית סלע-וינר (1997-1923) |
לחן: יקותיאל שוּר יקותיאל שוּר (1990-1918) |
עיבוד וניצוח: יקותיאל שוּר (1990-1918) |
ביצוע: ילדי בית-החינוך המשותף בעמק-הירדן |
בליווי תזמורת "הד ארצי" |

שנת כתיבה והלחנה: 1957.

השיר "החמור הקטן" ("The little donkey") ("HaChamor HaKatan") לקוח מתוך המחזה המוזיקלי ("אופרה קטנה לילדים"), "מה טוב יחדיו", שכתבה חברת קיבוץ דגניה ב' והמורה למוזיקה ולריתמיקה, יהודית סלע-וינר, והלחין המורה למוזיקה מכנרת, יקותיאל שור, לכבוד עשור למדינת ישראל ויובל לקיבוץ דגניה א'.
האופרטה הוצגה בטקס המרכזי של חגיגות היובל לקיבוץ, על-ידי כ-115 תלמידי כתות ג'-ח' של בית-החינוך המשותף בעמק-הירדן, שבו לימדה סלע-וינר.
האופרטה פרצה את גבולות עמק הירדן והוצגה בהצלחה ברחבי הארץ כ-7 פעמים, כולל ב"היכל התרבות" בתל אביב.
האופרטה שבה והוצגה בשנת 1980 בדגניה ב', במלאת 60 שנים לייסוד הקיבוץ.
(מתוך "על חגיגות היובל לדגניה א' ועל חמור אחד מפורסם", בבלוג של עינת אמיתי ז"ל).

הביצוע לשיר, המובא כאן מפי ילדי בית-החינוך המשותף בעמק-הירדן, נטבע בתקליט "מה טוב יחדיו" (הד ארצי, 1960), הכולל קטעים מתוך האופרטה.

וכך נכתב על האופרטה בגב של עטיפת התקליט:
ספור המעשה בחברת ילדים בקבוץ על גדות הירדן. הורי הילדים יצאו לימי הקציר לעזרת יישובי הספר הצעירים בנגב.
על מגרש ריק מתכנסים הילדים עם בוקר למשחקם. קבוצת שובבים מקפצת מעל חבל ארוך (" שיר החבל"), חבורת "לצים" מדלגת על גבו של חמור קטן (שיר: "החמור הקטן"); הבנות העליזות מעיפות מעלה-מעלה כדורים (השיר: "הכדור"), ובאחת מפינות המגרש שקועים בקליעה בעלי הבלורות הצבעוניות ("שיר הבלורה").
לפתע מגיע ילדה ומזכירה לחבריה השקועים במשחקם את היעדר הוריהם (השיר: "הסו! הכונו!!"). מתעוררת השאלה מי יעבוד במקומם?! הילדים מתנצחים במציאת פתרון. בסוף פונים הם כה וכה ומחפשים את שמואל'יק ה"כל-יכול". שמואל'יק, הנחבא אל הכלים מפליא בפתרון (השיר: "אינני דברן"). בשיר תהילה עליז (השיר:"אין כמוהו") נושאים הילדים את שמואל'יק על כתפיהם ומיד פורשת חבורת פרחחים להתחיל בעבודה בשדות הפלחה (השיר: "אנחנו הפלחים"). קבוצה אחרת נפרדת ויוצאת למספוא (השיר: "אנחנו המספואיניקים"). יש הבוחרים לעבוד בגן הירק (השיר : "הירקנים") והבנות החרוצות עולות ברקוד אל הכרם לבציר (השיר: "אל הכרם"). בבית נשארים כל הלקקנים ופונים למטבח ("שיר לעובדי המטבח").
כך עובר היום והלילה פורש כנפיו על עמק הירדן ("פתיחת לילה קטנה"). באחת מפינות בית-הילדים מרדימה ילדה קטנטונת את בובתה בשיר ("שיר ערש"). הילדים-השומרים יוצאים אל משמרתם. קולות מרחפים באפלת הלילה ("שיר השומרים"). הרוח לוחשת את אגדת הכנרת ומלכת הגלים עוברת לפני השומרים (שיר: "אגדת הכנרת"). אך השקט מדומה הוא (הן גם המטפלות יצאו מן הבית!). מכל הפינות צצים ומופיעים הזאטוטים השובבים בחצר הרדומה ("פתיחה גרוטסקית") ורוקדים לאור ירח ("רקוד התינוקות"). השומרים והתינוקות מתיישבים סביב המדורה וכולם מקשיבים לספורי הלילה המפחידים. לפתע נשמע רחש, כולם קופצים ממקומותיהם, השומרים אוחזים בנשק, אך זהו החמור הקטן שגם הוא בא להאזין. כולם רוקדים סביבו ושרים "החמור הקטן". שוב שקט. רק שיר הערש נמשך...
הבוקר בא. על שדות הקמה זורחת השמש ("פתיחת בוקר" ו"שיר בוקר"). על המגרש הריק מתכנסים הילדים לקבל פני הוריהם השבים מהדרום. בפיהם שירה עליזה אך על כולם עולה תזמורת כלי המטבח הרועמת ("שיר לכת למטבח").
"מה טוב יחדיו!" צוהלים הילדים. "מה טוב יחדיו!" רוקעות הרגלים ומאתים ידים משתלבות ומתלכדות למעגל סואן אחד; מהגרונות הרעננים פורץ שיר תודה (ההורה: "הבו זמר!") על כל הטוב אשר בביתם.

ביצוע נוסף לשיר, מפי מרים אביגל (2016-1938), נמצא גם הוא בערוץ יוטיוב זה של עמותת "שיר עד", בפלייליסט "שירי ילדים".

החמור הקטן
שהלך אל הגן -
אי-אה, אי-אה, אי-אה, אי-אה.

כי שכח כבר מזמן
טעמו של תלתן -
אי-אה, אי-אה, אי-אה, אי-אה

ופגש בגנן, שעבד שם בגן,
וטעם המקל על גבו הקטן -
אי-אה.

הקלטה: באדיבות רפאל בינדר - הקלטה וניקוי דיגיטלי rafibi.

עריכה: אתי ירוחמי.

"שיר עד" - העמותה למורשת הזמר העברי - Shir Ad

פרסם את תגובתך

תגובות

אין תגובות עדיין. אתה יכול להיות הראשון שיגיב.
RSS